Jak Wycenić Kurs Online? Praktyczne Wskazówki dla Początkujących i Zaawansowanych

Jak Wycenić Kurs Online? Praktyczne Wskazówki dla Początkujących i Zaawansowanych

by CreativeMindClass Polska • 22 min read

Zastanawiasz się, ile powinien kosztować Twój kurs?

Wycena produktu cyfrowego, w tym kursu online, jest jedną z ważniejszych decyzji, jaką podejmiesz jako przedsiębiorca. Model cenowy, który wybierzesz, wpływa praktycznie na każdy aspekt Twojego biznesu.

Cena, którą ustalisz, może przyciągnąć kursantów lub ich odstraszyć. Dlatego ważne jest, aby dobrze przemyśleć strategię cenową. [dodaj tutaj link do poradnika o strategiach cenowych dla kursów online]

Kliknij tutaj, aby zacząć sprzedawać kursy online już teraz z CreativeMindClass


Wycena kursu online nie musi być trudna. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze strategie cenowe dla kursów online, które pomogą Ci zbudować relację z Twoją publicznością. Na końcu tego artykułu będziesz w stanie ustalić taką cenę, która ułatwi Ci sprzedanie pierwszego kursu. [dodaj tutaj link do przewodnika po strategiach cenowych dla kursów online]

W tym przewodniku dowiesz się:


Czym jest wycena kursów online?


Wycena kursów online to po prostu określenie, ile ten kurs jest wart, zważając na wszystko co się za tym kryje i co na to wpływa. Chodzi o to, jakie pieniądze inwestujesz, ile z tego zostanie w kieszeni i czy ludzie będą chcieli to kupić. Decyzja, ile za kurs zapłacą, zależy od takich rzeczy jak branża, kto ma to kupić i ile Cię kosztowało zrobienie tego kursu. W świecie kursów online królują dwa podejścia: albo ktoś płaci co miesiąc abonament, albo raz płaci raz i ma dostęp na zawsze.

Co wpływa na cenę kursu online?

Nie wszystkie kursy są takie same, wiec i ich ceny znacznie się różnią. Niektóre kursy są darmowe, podczas gdy inne mogą kosztować setki złotych.

Zanim ustalisz cenę swojego kursu online, musisz wiedzieć, co wpływa na cenę:

Spójrzmy na sześć głównych rzeczy, które mają wpływ na wycenę kursów online:

 1. Średnia cena kursów online - Podpatrz konkurencję
 2. Poziom kursu - Oferuj kursy na różnych poziomach zaawansowania
 3. Popyt na rynku - Wybierz temat, który jest na czasie
 4. Format i długość kursu - Stwórz zarys kursu
 5. Wartość kursu - Oferuj treści wysokiej jakości
 6. Opakowanie kursu - Stwórz piękną stronę internetową

1. Średnia cena kursów online


Podpatrz konkurencję

Wiele kursów ma ceny w przedziale od 40 PLN do 1400 PLN, przy czym wiele kursów kosztuje 300 PLN lub mniej.

Decydując się na wysoki lub niski próg cenowy dla swojego kursu, pierwszą rzeczą, którą chciałbyś zrobić, to dopasować swoją cenę do średniej ceny podobnych kursów.

Jak poznać stawki za podobne kursy?

Zbadaj konkurencję. Przejrzyj inne kursy online w swojej dziedzinie i zobacz, jak są wyceniane. Da Ci to pojęcie o obowiązujących stawkach na rynku. Na przykład średnia cena kursów fotograficznych wynosi od 80 PLN do 400 PLN.

 • To gdzie kurs jest sprzedawany może wpłynąć na jego cenę, więc zwróć uwagę, gdzie kurs jest oferowany (platforma).

Jak umiejscowienie kursu online ma wpływ na jego cenę?

Powinniśmy najpierw wspomnieć o jednej z istotnych różnic między platformami kursów online, by nie porównywać jabłek z pomarańczami. Porównując ceny konkurentów na rynku, najczęstszym błędem jest nieuwzględnienie miejsca, w którym oferowany jest kurs online. Stąd pojawia się podstawowe pytanie.

Na jakiej platformie kursu online twórca sprzedaje swój kurs - na niezależnej czy wspólnej platformie? Jeśli sprzedaje swój kurs online na niezależnej platformie, to ceny są znacznie wyższe niż ceny, które widzisz na platformach grupujących tysiące twórców. Średnia cena kursu na niezależnej platformie różni się znacznie, ponieważ instruktor ustala ceny kursów i nie ma bezpośredniej konkurencji na swojej stronce www.

Nie ma szans, że ustalenie ceny na tym samym poziomie co na wspólnych platformach będzie dobrą praktyką dla Twojego niezależnego biznesu, ponieważ wątpliwe jest, abyś osiągnął porównywalną liczbę sprzedaży do tych platform, które zreszta same ustalają cenę twojego kursu.

Oto, co Hermann Simon powiedział o wycenie w swojej książce o strategii cenowej:

Nigdy nie prowadź biznesu, w którym nie masz wpływu na ceny, które ustalasz. – Hermann Simon

Średnia cena kursu na niezależnej platformie różni się znacznie, ponieważ instruktor sam ustala ceny kursów. Niektóre kursy mogą być darmowe, podczas gdy inne mogą kosztować setki złotych.

Ile instruktorzy średnio biorą za kursy online:

 • 40 PLN - 200 PLN za pierwszy kurs online lub mini kurs
 • Od 400 PLN zaczyna się bazowa cena za pełnowymiarowy kurs online
 • 800 PLN - 1400 PLN to cena premium za wysokowartościowy kurs online

Jeśli więc zdecydujesz się ustawić swoją cenę wyżej niż inni twórcy kursów online, musisz pozostać konkurencyjny. Oznacza to, że musisz upewnić się, że Twój biznes oferuje coś unikalnego, co jest cenne dla Twoich klientów.

Jak wspomniano powyżej, ceny kursów online wahają się od 40 PLN do 1400 PLN.

Co daje ta wiedza skoro ceny są tak różne?

Chociaż te informacje mogą wydawać się teraz niejasne, istnieje doskonale logiczne wyjaśnienie, dlaczego twórcy decydują się na tak różne ceny. To dlatego, że większość twórców stosuje strategię cenową opartą na wartości wiedzy upakowanej w kursie, aby ustalić cenę swoich kursów online.

Obejmuje to poziom kursu, popyt na temat, format, długość (wspomniane powyżej) i "opakowanie kursu".

 • Przykładowe ceny kursów fotografii i wideo

Sprawdziliśmy średnią cenę w tej kategorii na Udemy.

W przypadku kursów trwających 0-1 godzinę, zdecydowana większość jest wyceniana na 70 PLN. Cena waha się od 70 PLN do 225 PLN, ze średnią ceną 75PLN.

Dla dłuższych kursów, 1-3 godziny, które są najczęściej tworzone, średnia cena wynosi 98 PLN, przy czym większość kursów jest wyceniana na 69 PLN. Najdroższe kursy to te trwające 3-6 godzin, średnio 120 PLN.

Zaskakująco, nawet dłuższe kursy (6-17 godzin) na Udemy są tańsze niż kursy trwające 3-6 godzin. Platforma oferuje je ze znacznym rabatem, wyceniane średnio na 115 PLN.

Możesz stworzyć swój kurs fotograficzny na CreativeMindClass i sam zdecydować, ile za niego policzysz. Skorzystaj z naszego przewodnika po kursach fotograficznych i szablonu dla łatwego startu.

2. Poziom kursu

Oferuj kursy na różnych poziomach zaawansowania

Ceny mogą różnić się w zależności od doświadczenia instruktora.

Do ustalenia należy między innymi poziom Twojej ekspertyzy oraz poziom kursu (dla początkujących, średnio zaawansowanych, zaawansowanych).

Jak można zarobić najwięcej?

Po pierwsze, jeśli masz doświadczenie i kurs jest przeznaczony dla zaawansowanych uczniów, możesz być w stanie naliczyć wyższą stawkę niż w przypadku, gdybyś był początkującym nauczającym kurs dla początkujących.

Po drugie, oferowanie wielu kursów dla odbiorców na różnych poziomach zaawansowania może mieć pozytywny wpływ na cenę kursu online. Nie tyle z powodu możliwości ustalenia wyższej stawki, ile raczej dlatego, że pozwala to twórcy kursu dotrzeć do szerszej publiczności, ustalić różne punkty cenowe oraz rozłożyć koszty tworzenia i marketingu kursu na większą liczbę kursantów.

online course pricing example

Oto szybki sposób, aby zaoferować kursy na różnych poziomach zaawansowania w CreativeMindClass:

 1. Załóż darmowe konto w CreativeMindClass.
 2. Kliknij Moje Kursy w głównym menu, aby je otworzyć.
 3. Kliknij przycisk DODAJ KURS, aby stworzyć nowy kurs.
 4. Dodaj 2-3 kursy na różne poziomy zaawansowania (dla początkujących, średnio zaawansowanych, zaawansowanych).
PRO TIP: Oferuj kursy na różnych poziomach zaawansowania, aby zachęcić uczniów do zakupu dodatkowych kursów. Pozwala to lepiej dopasować treści do różnych typów uczących się. Ponadto, zwiększa to łączną cenę kursu online - twórca kursu może przyciągnąć szersze grono studentów i w rezultacie pobierać wyższą cenę za kurs.


3. Popyt na rynku


Wybierz temat którego ludzie szukają

Popyt na rynku to główny czynnik, który może wpłynąć na temat kursu online. Jeśli istnieje duże zapotrzebowanie na określony temat, twórcy kursów mogą być bardziej skłonni do stworzenia takiego kursu, aby sprostać potrzebom swojej publiczności.

Z drugiej strony, jeśli zapotrzebowanie na określony temat jest niewielkie, twórcy kursów mogą być mniej skłonni do tworzenia kursu na ten temat, ponieważ może nie być tak dużego zainteresowania i w zwiazku z tym potencjału dochodowego.

Istnieje kilka sposobów, aby określić popyt na określony temat. Jednym ze sposobów jest przeprowadzenie własnych mini-badań rynkowych, które obejmują zbieranie i analizowanie info na temat potrzeb i preferencji potencjalnych uczniów kursu. Jak to zrobić? Może to obejmować wysyłanie wiadomości i maili albo udzielanie się na grupach fokusowych. Innym sposobem na określenie popytu na rynku jest użycie narzędzi analitycznych, takich jak Ahrefs, które mogą pomóc twórcom kursów śledzić ruch na stronach internetowych. Może to dać im pomysł, które tematy są najbardziej popularne i poszukiwane wśród ich publiczności.

Ogólnie rzecz biorąc, wybór tematu kursu online często będzie zależał od popytu na rynku, ponieważ twórcy kursów starają się tworzyć kursy, które spełniają potrzeby i zainteresowania ich publiczności. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli istnieje duże zapotrzebowanie na określony temat kursu, cena kursu może być wyższa, ponieważ studenci są gotowi zapłacić więcej za kurs.

Jak szybko wybrać temat kursu online?

Wybór tematu kursu online obejmuje cztery główne kroki:

 • Zastanów się, co chcesz nauczać
 • Nazwij swój kurs
 • Opracuj ofertę
 • Zapytaj ludzi co o tym uważają

Te kroki są głównym tematem naszego przewodnika, jak wybrać temat kursu online.

4. Format i długość kursu

Stwórz zarys kursu

Zarys kursu może wpłynąć na cenę kursu online na kilka sposobów.

Po pierwsze, długość i głębokość treści kursu będą wpływać na cenę. Jeśli kurs obejmuje dużą ilość materiału i jest podzielony na wiele modułów lub jednostek, prawdopodobnie będzie droższy niż krótszy kurs z mniejszą ilością treści. Podobnie, jeśli kurs zawiera elementy interaktywne, takie jak zadania, czy pliki do pobrania, może być droższy niż kurs składający się wyłącznie z nagranych lekcji.

Po drugie, poziom doświadczenia instruktora może wpłynąć na cenę. Jeśli instruktor jest wysoce kwalifikowanym ekspertem w swojej dziedzinie, może naliczać wyższą cenę za swój kurs. Jednak jeśli instruktor ma mniej doświadczenia lub jego specjalizacja jest mniej zaawansowana, może naliczać niższą cenę.

Wreszcie, popyt na kurs może wpłynąć na cenę. Jeśli kurs cieszy się dużym popytem i ma ograniczoną liczbę miejsc, instruktor może naliczać wyższą cenę, odzwierciedlając popyt. Odwrotnie, jeśli kurs nie jest tak popularny, instruktor może obniżyć cenę, starając się przyciągnąć więcej uczniów.

 • Weź pod uwagę swój czas i wysiłek

Stworzenie kursu online wymaga znacznego nakładu czasu i wysiłku. Upewnij się, że uwzględnisz to, ustalając cenę.

Na przykład, spójrzmy na średnie ceny kursów online w zależności od długości kursu:

Jak wycenić kurs online. ile powinien kosztować?


Zakres cen kursów online ogólnie waha się od niskiej ceny 40 PLN do ceny premium 1400 PLN.

Ale co jeszcze wpływa na cenę?

Wartość kursu online może wpływać na jego cenę na kilka sposobów. Na przykład, jeśli kurs online jest postrzegany przez potencjalnych studentów jako mający wysoką wartość, twórca kursu może być w stanie naliczyć za niego wyższą cenę.

Z drugiej strony, jeśli kurs online jest postrzegany jako mający niższą wartość, twórca kursu może potrzebować obniżyć cenę, aby przyciągnąć studentów.


5. Wartość kursu

Oferuj treści wysokiej jakości

Wartość kursu online często określana jest przez jakość i trafność treści. Obejmuje to głębokość i zakres omawianego tematu, organizację i jasność treści oraz użycie interaktywnych i angażujących funkcji.

relacja między ceną kursu a jakością

Oto jak określić wartość swojego kursu:

 • Rozważ korzyści, jakie Twój kurs przyniesie uczniom: nowe umiejętności, wiedzę lub rozwój kariery.
 • Nie zaniżaj wartości swojego kursu: Ważne jest, aby być konkurencyjnym, ale uważaj, aby nie zaniżać wartości swojego kursu. Jeśli ustalisz zbyt niską cenę, może być postrzegany jako niskiej jakości, nawet jeśli tak nie jest.

Nie ma łatwego sposobu na obliczenie ceny wiedzy i umiejętności. Cena zależy od wartości kursu, i możesz naliczać od 40 PLN do 1400 PLN.

Cena, którą klient jest gotów zapłacić, (...) zawsze jest odzwierciedleniem postrzeganej wartości produktu lub usługi w oczach klienta. – Hermann Simon
jak zwiększyć wartość i cenę kursu

Oto kilka sprawdzonych sposobów na zwiększenie sprzedaży kursów online poprzez zwiększenie wartości kursu online:

 • Dodaj wideo do każdej lekcji
 • Wybierz typ lekcji wideo
 • Nagrywaj wideo do swojego kursu online
 • Stwórz doświadczenie edukacyjne skoncentrowane głównie na wideo
 • Dodaj plik do pobrania
 • Wybierz pliki do pobrania do swoich lekcji
 • Dodaj ćwiczenie do lekcji
 • Poproś uczniów o udostępnienie swoich projektów i uzyskaj Twoją opinię
 • Zbuduj społeczność online wokół swojego kursu

Te kroki są głównym tematem naszego przewodnika, jak planować i nagrywać lekcje wideo (z bonusami) do kursu online.

6. Opakowanie kursu

Stwórz piękną stronę www

Piękna strona internetowa może pomóc w lepszej sprzedaży kursów online na kilka różnych sposobów.

Po pierwsze, wizualnie atrakcyjna stronka może stworzyć pozytywne wrażenie na temat instruktora i kursu, co może zwiększyć zaufanie i wiarygodność. Może to sprawić, że potencjalni klienci będą bardziej skłonni do dokonania zakupu.

Po drugie, dobrze zaprojektowana stronka może ułatwić użytkownikom znalezienie tego, czego szukają i ukończenie procesu zakupu, co prowadzi do wyższej ogólnej sprzedaży. Może to zwiększyć prawdopodobieństwo, że użytkownik dokończy zakup.

Wreszcie, piękna stronka może odróżnić firmę lub produkt od konkurencji, pomagając wyróżnić się na przeludnionym rynku. Może to sprawić, że potencjalni klienci będą bardziej skłonni wybrać firmę lub produkt niż inne.

Ogólnie rzecz biorąc, piękna strona internetowa może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży, tworząc pozytywne wrażenie firmy lub produktu, zapewniając dobrą obsługę użytkownika i pomagając firmie lub produktowi wyróżnić się od konkurencji.

strona kursu online

Oto szybki sposób na stworzenie pięknej strony w CreativeMindClass:

 • Użyj darmowego szablonu strony CreativeMindClass
 • Kliknij Strona w głównym menu, aby ją otworzyć.
 • Wpisz swoją treść.
 • Dodaj swoje materiały wizualne.

Ostatecznie najlepsza cena za Twój kurs online będzie zależała od wartości, jaką dostarcza uczniom i popytu na temat. Może to wymagać pewnych prób i błędów, aby znaleźć odpowiednią cenę, ale biorąc pod uwagę te czynniki i ciągle analizując swoje dane sprzedażowe, możesz znaleźć cenę, która będzie odpowiednia dla Ciebie i Twoich uczniów.

Kursy online oferują jeden z najlepszych modeli biznesowych dla właścicieli cyfrowych biznesów.

Wypuść na rynek kurs online, który przyniesie Ci strumień pasywnego dochodu i wiele radości. Wiedza to siła, a ustanowienie się jako ekspert w swojej niszy to mądry ruch we współczesnym społeczeństwie wiedzy.

Zorientuj się, jak sprzedawać kursy online jako dodatkowe zajęcie i otwórz drzwi do zarabiania na życie. Wybierz cenę, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Wszystko ma sens, dopóki jest dla Ciebie opłacalne i przynosi wartość Twojej grupie docelowej.

W CreativeMindClass cenimy zyskowne kursy online - dlatego ułatwiamy twórcom uruchamianie ich kursów online, które przynoszą solidne dochody.

Jak wycenić kurs online?

Ustalenie sprawiedliwej ceny za swoją pracę to wyzwanie, z którym wielu twórców się mierzy, szczególnie jeśli chodzi o kursy online. Tworzenie kursu online wymaga pracy i kluczowe jest, aby zapewnić sobie za to odpowiednie wynagrodzenie.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę czas i wysiłek włożony w stworzenie kursu, ponieważ pomoże to określić sprawiedliwą cenę.

Przy ustalaniu ceny kursu online ważne jest również rozważenie dożywotniej wartości kursu. W przeciwieństwie do innych projektów, kursy online mają dłuższą żywotność i mogą generować przychody przez wiele lat. Dlatego ważne jest, aby dążyć do ustalenia ceny, która pokryje czas i wysiłek zainwestowany w kurs przez cały jego okres trwania.

Twórcy mogą używać kilku strategii, aby obliczyć dobrą cenę za swój kurs online. Jednym z powszechnych podejść jest obliczenie całkowitego czasu spędzonego na tworzeniu kursu, a następnie pomnożenie go przez stawkę godzinową. Inną strategią jest uwzględnienie oczekiwanej liczby sprzedaży i celów przychodowych, a następnie ustalenie ceny, która pozwoli osiągnąć te cele.

Ostatecznie kluczem do ustalenia ceny kursu online jest znalezienie równowagi między sprawiedliwym wynagrodzeniem za swoją pracę a dostępnością kursu dla docelowej grupy odbiorców. Chociaż ważne jest, aby wymagać ceny odzwierciedlającej czas i wysiłek zainwestowane, równie kluczowe jest rozważenie, co Twoja publiczność jest skłonna i może zapłacić.

Jak wycenić kurs online

Podsumowując, biorąc pod uwagę czynniki takie jak zainwestowany czas, dożywotnia wartość i docelowa grupa odbiorców, twórcy mogą ustalić sprawiedliwą i rozsądną cenę za swój kurs. Dzięki odpowiedniej strategii cenowej twórcy mogą zapewnić, że ich ciężka praca jest odpowiednio wynagradzana, a kurs jest dostępny dla tych, którzy go potrzebują.

Więc jak ustalić cenę za swoją pracę? Czy zazwyczaj otrzymujesz wynagrodzenie za godzinę czy za wykonany projekt? W przypadku kursu online czas spędzony na tworzeniu treści musi zwrócić się w trakcie życia kursu. To minimum, na które powinieneś dążyć. A potem możemy rozmawiać o zyskach.

Oto trzy przykłady kalkulacji ceny za Twój kurs online:

Krok 1. Cena mini kursu: Zacznij od kursu za niską cenę

Jeśli jesteś nowy w kursach online, możesz czuć się najbardziej komfortowo przy niskim punkcie cenowym, a mini kurs jest świetnym sposobem na rozpoczęcie. Bezpieczne jest rozpoczęcie od niskiej ceny i stopniowe jej zwiększanie.

Uruchomienie mini kursu w skrócie:

 • Ceny mini kursów: 40-200 zł
 • Czas trwania: 30 minut
 • Wysiłek przygotowawczy: Niski
 • Idealne dla: Początkujących i jako praca dorywcza
 • Dodatkowe materiały: Nie

Stwórz mini kurs

Mini kurs to często krótki, 30-minutowy kurs wideo, który możesz sprzedać za niską cenę. Dokładniej rzecz biorąc, mini kurs można opisać jako krótszy czasowo niż pełny kurs, i często nie oferuje dodatkowych materiałów, jak materiały do druku, więc ogólnie wymaga mniej czasu na przygotowanie. Innymi słowy, możesz go traktować jako jeden z typów kursów ze zniżką.

Możesz sprawić, że Twoi klienci będą zadowoleni z mini kursu w niskim przedziale cenowym 40-200 zł. Jest to również fantastyczne rozwiązanie marketingowe dla zajętych twórców pobocznych zajęć, którzy nie chcą spędzać długich godzin na przygotowywaniu kursu online.

od jakiego kursu zacząć

Ale jeśli spędzasz czas na wielu sesjach nagraniowych, doskonalisz montaż i spędzasz godziny na przygotowywaniu zadań domowych i materiałów do druku, zachęcamy do ustalenia ceny kursu na poziomie około 400 zł, nawet jeśli to Twój pierwszy kurs.

Cena oparta na wartości wymaga rozważenia ilości pracy, którą włożyłeś w kurs online, więc jeśli ciężko pracowałeś, zalecamy odzwierciedlenie tego w swojej cenie.

PRO TIP: Przy ustalaniu ceny za swój kurs online, weź pod uwagę czas i wysiłek zainwestowany, a także dożywotnią wartość kursu.

Krok 2. Cena 400 zł za pełny kurs. Nigdy mniej!

Aby uruchomić pełny (czyli pełnometrażowy) kurs online, zalecamy ustalenie początkowej ceny na poziomie 400-800 zł. Bez względu na to, czy jesteś twórcą po raz pierwszy, czy masz już doświadczenie z kursami online.

Uruchomienie pełnometrażowego kursu w skrócie:

 • Ceny pełnometrażowych kursów: 400-800 zł
 • Czas trwania: 120-180 minut
 • Wysiłek przygotowawczy: Średni
 • Idealne dla: Początkujących, doświadczonych twórców
 • Dodatkowe materiały: Zawiera materiały do druku

Czas, który spędzasz na nagrywaniu, edytowaniu i przygotowywaniu materiałów do druku, musi się zwrócić, więc jeśli chcesz sprzedać pełnometrażowy kurs poniżej 400 zł, zapytaj się - dlaczego? Może się okazać, że nie masz dobrej odpowiedzi.

ile brać za kurs?

Wysokie ceny, powiedzmy 400 zł i więcej, mogą wydawać się przerażające.

Dlatego, szczególnie dla twórców, którzy chcą ustalić wyższą cenę, kluczowe jest zrozumienie rentowności cen kursów online i ich wartości.

PRO TIP: Znajdź równowagę między sprawiedliwym wynagrodzeniem a dostępnością dla Twojej grupy docelowej.

Krok 3. Zwiększ wartość swojego kursu: Pobierz 1400 zł za kurs premium.

Jeśli czujesz, że spędzasz więcej czasu na tworzeniu kursu i przygotowywaniu dodatkowych materiałów, powinieneś rozważyć uruchomienie kursu premium o wysokiej wartości i wysokich cenach.

Uruchomienie kursu premium w skrócie:

 • Ceny kursów wysokiej wartości: 800-1400 zł
 • Czas trwania: 120-180 minut
 • Wysiłek przygotowawczy: Wysoki
 • Idealne dla: Twórców, którzy oferują unikalną wartość
 • Dodatkowe materiały: Zawiera materiały do druku, załączniki i ćwiczenia
jak wycenić kurs premium?


Oto jak jeszcze bardziej zwiększyć wartość swojego kursu online:

 • Stwórz treści uzupełniające. Oferuj dodatkowe materiały edukacyjne jako ulepszenie.
 • Udzielaj feedbacku. Innymi słowy - powinno Ci zleżeć, aby Twoi uczniowie rzeczywiście się uczyli. Stań się aktywną częścią ich procesu nauki.
 • Twórz społeczność. Angażowanie się w proces nauki Twoich uczniów i nawiązywanie z nimi kontaktów uczyni Cię liderem branży.
 • Popraw jakość produkcji. Zawsze jest miejsce na ulepszenia w Twoich filmach, lepsze oświetlenie i dźwięk są kluczowe dla poprawy ogólnej jakości, i to się opłaca!
 • Zostań mentorem. Naucz, dzieląc się swoim osobistym doświadczeniem z uczniami.

Tutaj, w CreativeMindClass, oferujemy szeroki zakres funkcji, które pomagają znacznie zwiększyć wartość Twojego kursu online i umożliwiają oferowanie cen premium.

jak zwiększyć cenę kursu?
PRO TIP: Pamiętaj, że ważne jest, aby ustalić cenę odzwierciedlającą włożony wysiłek, jednocześnie biorąc pod uwagę możliwości i chęć płacenia przez Twoją grupę docelową.


Ile można zarobić sprzedając kursy online?

Kwota, którą można zarobić na sprzedaży kursów online, znacznie różni się w zależności od wielu czynników, w tym tematu kursu, grupy docelowej, strategii cenowej oraz wysiłków marketingowych. Jednak, aby dostarczyć konkretne informacje finansowe, oto kilka przykładów, ile twórcy zarobili na sprzedaży kursów online:

 • W 2020 roku jeden z czołowych instruktorów Udemy zarobił ponad 2 miliony dolarów z przychodów ze swoich kursów online.
 • Popularna platforma kursów online Teachable zgłosiła, że jej twórcy zarobili ponad 338 milionów dolarów przychodu w 2020 roku.
 • Twórca kursów online, Sarah Cordiner, podobno zarobiła ponad 1 milion dolarów przychodu ze swoich kursów w 2019 roku.
 • Inny twórca kursów online, Kari Samules, zarobiła ponad 150 000 dolarów przychodu w zaledwie jeden tydzień ze swojego kursu o rozwoju psychicznym.

Oczywiście, to tylko kilka przykładów, a kwota, którą można zarobić na sprzedaży kursów online, będzie zależeć od różnych czynników, jak wspomniano wcześniej. Warto również zauważyć, że tworzenie i sprzedaż kursów online nie jest sposobem na szybkie wzbogacenie się, i wymaga czasu, wysiłku i poświęcenia, aby odnieść sukces w tej dziedzinie. Jednak, wybierając niezależną platformę kursów online, taką jak CreativeMindClass, i przy odpowiednim podejściu oraz strategii, sprzedaż kursów online może być dochodowym i satysfakcjonującym przedsięwzięciem biznesowym.

Ile kosztują kursy online?

Koszt kursów online na platformach kursowych może się różnić w zależności od tematyki i instruktora.

Na CreativeMindClass kursy mogą wahać się od darmowych do kilkuset złotych, przy czym wiele kursów mieści się w przedziale od 80 do 800 zł. Na niektórych platformach, takich jak Domestika, kursy mają tendencję do bycia nieco droższymi, z niektórymi kursami kosztującymi ponad 800 zł.

Jedną z zalet platform kursów online jest to, że często oferują one zniżki i promocje, pozwalając uczącym się zapisać na kursy po obniżonej cenie. Udemy, na przykład, często oferuje kursy ze zniżkami do 90% od regularnej ceny. Warto zauważyć, że jakość kursów może się znacznie różnić, więc ważne jest, aby czytać recenzje i badać instruktora przed zapisaniem się na jakikolwiek kurs.


Ile kursów zazwyczaj oferują twórcy?

Model wyceny oparty na wartości zakłada, że im niższa cena Twojego kursu, tym mniej czasu spędzasz na jego tworzeniu. Możesz więc zaoferować wiele mini kursów po 80 zł lub jeden kurs wysokiej wartości za 1400 zł. Ale ile musisz pracować, aby zarobić 4000 zł ze swojego kursu online?

Ogólna zasada jest taka, że im tańszy kurs, tym musisz przekonać więcej osób do jego zakupu, więc ciężej pracujesz nad promocją, a im wyższa cena Twojego kursu, tym musisz przekonać mniej osób, więc mniej pracujesz nad promocją. Niskie ceny kursów wiążą się z ich wyzwaniami i, ogólnie rzecz biorąc, nie są długoterminowym rozwiązaniem biznesowym dla twórcy. Im szybciej podniesiesz ceny swoich kursów, tym lepsza ogólna trwałość Twojego biznesu online.

Sprzedaj pierwszy kurs jak najszybciej!

Kurs online potrzebuje świetnej strony internetowej, aby go sprzedać. Niezależnie od tego, czy jesteś projektantem, marketerem, fotografem, trenerem czy artystą wizualnym, ta kolekcja szablonów kursów online pomoże Ci zacząć i stworzyć udaną stronę internetową dla dowolnego kursu online.

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś sprzedać cokolwiek, już wiesz, że słyszenie "nie" jest dość powszechne i początkowo boli. Ale możesz także wiedzieć, że właściciel firmy dość szybko staje się odporny na słyszenie "nie". Po pewnym czasie zaczynają pojawiać się "tak" i sprzedaże, co czyni wszystko słodkim i wartym wysiłku.

Pierwsze "tak" i pierwszą sprzedaż powinieneś usłyszeć i zrealizować od dwóch do czterech tygodni po uruchomieniu kursu, dzięki celowej i regularnej promocji. Aby jak najszybciej zrealizować pierwszą sprzedaż, możesz przeprowadzić przedsprzedaż swojego kursu online.

Przedsprzedaż: Jak szybko sprzedać swój pierwszy kurs online.

 • Przeprowadź przedsprzedaż swojego kursu online. W zasadzie przedsprzedaż pozwala zacząć promować swój kurs online, zanim go stworzysz.
 • Zaoferuj ogromną zniżkę. Oferujesz swojej publiczności pomysł, prototyp swojego kursu online, w zamian za ekskluzywną zniżkę.
 • Skontaktuj się z klientami na wczesnym etapie. Kiedy przeprowadzasz przedsprzedaż swojego kursu online, nie tylko otrzymujesz płatność z góry, ale także nawiązujesz kontakt z klientami, tworząc cenne wskazówki na przyszłość.

Przedsprzedaż kursu online to coś, co twórcy kursów robią, aby zapewnić sukces pełnowymiarowego kursu online. Zarobione pieniądze mogą być zainwestowane na przykład w sprzęt potrzebny do produkcji kursu.

Później sprzedasz kurs w pełnej cenie, więc jest to kusząca oferta dla wczesnych studentów.

Możesz przeprowadzić przedsprzedaż swojego kursu na CreativeMindClass.


Budowanie kursów online jeszcze nigdy nie było takie proste. Chcesz przekształcić swoich obserwujących w studentów za pomocą własnej platformy kursów wideo? Wszystko, czego potrzebujesz, aby uruchomić angażujące kursy wideo i zbudować społeczność online. Zacznij za darmo!


Potwierdź wartość kursu wśród swojej publiczności

Kiedy decydujesz o cenie swojego kursu, najlepszym sposobem na potwierdzenie postrzeganej wartości tematu kursu online jest rozmowa z Twoją publicznością lub próba sprzedaży.

Rozmawianie z publicznością w mediach społecznościowych na temat Twojego kursu może zdziałać cuda.

Możesz uzyskać cenne opinie na temat pomysłów na kurs online i programu nauczania, aby poprawić jego jakość. Otrzymujesz wiele informacji i masz szansę utrzymać zainteresowanie swoich klientów aktualizacjami prowadzącymi do uruchomienia kursu online.

Czy cena premium jest dla każdego?

Prawda jest taka:

Ustalenie ceny Twojego kursu online na poziomie premium to coś, czego każdy chce dokonać, ale tylko nieliczni mają odwagę. Powinieneś czuć się komfortowo z ceną swoich mistrzowskich klas, ponieważ przecież to Ty będziesz je promować.

Regularna promocja może zwiększyć sprzedaż. Ale wycena premium może ją obniżyć.

Kiedy postrzegana wartość kursu online i jego cena są zgodne, osiągnąłeś idealny punkt. Dobrą wiadomością jest to, że oba te elementy leżą w Twojej strefie wpływów.

Wybierz cenę, która jest dla Ciebie odpowiednia i odzwierciedla wartość Twojego kursu.

Jak zmienić ceny, aby przyciągnąć klientów?

Jeśli już sprzedajesz kursy online, możesz chcieć zmienić swoje ceny, aby przyciągnąć więcej klientów. Ale czy powinieneś obniżyć ceny, czy może je podnieść?

Badania pokazują, że kiedy konsumenci widzą, że cena dzisiaj jest niższa niż była w przeszłości, są bardziej skłonni do zakupu teraz, ponieważ obecna cena wydaje się być dobrą okazją.

Ale aby podjąć decyzję, musisz mieć na uwadze swoją pełną strategię cenową. Strategia cenowa może pomóc wspierać cele wzrostu Twojego biznesu, aby zdobyć większy udział w rynku. Powinieneś upewnić się, że Twoja strategia cenowa dobrze współgra z modelem Twojego biznesu, czy to płatność jednorazowa, czy subskrypcja.

Odsprzedaż kursów online

Odsprzedaż to powszechnie stosowana praktyka w świecie e-commerce. Kupowanie produktu i sprzedaż go po wyższej cenie wydaje się łatwym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Zanim uruchomisz swoją platformę kursów online, możesz chcieć przetestować sprzedaż kursu kogoś innego. Znajdź twórcę, który pasuje do Twojego biznesu i których kursy nadają się do odsprzedaży z zyskiem.

Jeśli miałbyś zapamiętać tylko jedną rzecz...

Decydowanie o cenie jest łatwiejsze, niż myślisz.

Jeśli chcesz zapamiętać tylko jedną rzecz na temat wyceniania kursu online, oto nasza szybka rekomendacja.

Stwórz pełnowymiarowy kurs i wycen go na 400 PLN. Później bądź kreatywny w sposobach zwiększania wartości swojego kursu online i postaw na cenę premium 1000 PLN). Jeśli nie czujesz się gotowy na uruchomienie pełnowymiarowego kursu, nie martw się, możesz uruchomić mini kurs i wycenić go na 80 PLN .

Możesz uruchomić swój mini kurs, pełnowymiarowy kurs lub kurs o wysokiej wartości na CreativeMindClass. Jak widać, zwiększanie wartości kursu online stanowi podstawę do znacznego podniesienia ceny, więc warto poświęcić na to czas.

Jeśli właśnie zaczynasz nowy kurs online, sprawdź nasz pełny przewodnik, jak stworzyć kurs online.


Budowanie kursów online jeszcze nigdy nie było takie proste. Chcesz przekształcić swoich obserwujących w studentów za pomocą własnej platformy kursów wideo? Wszystko, czego potrzebujesz, aby uruchomić angażujące kursy wideo i zbudować społeczność online. Zacznij za darmo!


Wycena Kursów Online FAQ

Czym jest wycena kursów?

Cena kursu online określa, ile klienci są skłonni zapłacić za wartość, którą otrzymują. Cena, którą ustalisz, ma bezpośredni wpływ na ogólny sukces Twojego biznesu. Prawidłowe ustalenie ceny kursu online maksymalizuje Twoje zyski i przynosi poczucie satysfakcji, ale także tworzy trwały biznes na długą metę. Ceny decydują o tym, ile pieniędzy zarabiasz. – Hermann Simon

Czym jest wycena na podstawie wartości?

Wycena wartościowa to wycena skoncentrowana na kliencie, co oznacza, że twórcy mogą ustalać ceny w oparciu o to, ile klient uważa, że produkt jest wart. 

Żeby dać Ci pomysł, jeśli wiesz, że oferujesz unikalny kurs online o wysokiej wartości, możesz i powinieneś pobierać wyższą opłatę niż Twoi konkurenci. 

Pewnie myślisz: "Ale przecież jest tak wiele kursów, więc jak mój kurs online może być unikalny?" 

Choć to nie jest ścisła zasada, jeśli jesteś twórcą kursu i dzielisz się tym, czego się nauczyłeś, swoimi umiejętnościami i doświadczeniami, które zdobyłeś samodzielnie w swoim życiu, to już czyni go naprawdę unikalnym. Jak mówią, "Bądź sobą. Nie ma konkurencji w byciu sobą."

Jak mogę dowiedzieć się, jak wycenić kurs online?

Łatwo jest określić koszt kursu online za pomocą kalkulatora cen. Jeśli chcesz obliczyć cenę ręcznie, dodaj swoje zmienne koszty i wydatki stałe. Po tym możesz zastosować marżę zysku, aby obliczyć szacunkową cenę rynkową.

Jakie kluczowe czynniki należy wziąć pod uwagę przy wycenie kursu online?

Dwa główne czynniki przy wycenie kursu online to:

 • Ceny innych kursów online na rynku Jakie kluczowe czynniki należy wziąć pod uwagę przy wycenie kursu online?
 • Wartość Twojego kursu online

Jakie kluczowe czynniki należy wziąć pod uwagę przy wycenie kursu online?

Oto szczegółowy rozkład zarobków dla kursu online wycenionego na 400 PLN : 

 • VAT w Polsce -> 23%
 • Opłata za przetwarzanie płatności Stripe -> 4% 
 • Opłata za fakturowanie uczniów za usługi cyfrowe -> 6% 
 • Opłata za pakiet podstawowy CreativeMindClass -> 8% 
 • Zarobki -> 252 PLN za każdy sprzedany kurs, bez problemów.


Jak zwiększyc wartość kursu?

Aby zwiększyć wartość swojego kursu online, musisz myśleć o tym, co jest ważne dla Twojej publiczności. Na szczęście jest to łatwe do zrobienia, ponieważ ludzie na całym świecie pragną produktu dobrej jakości. Aby go kupić, muszą zobaczyć, co kupują i chcą odczuwać słodkie uczucie satysfakcji po zakupie.


Potrzebujesz więcej szczegółów na temat tworzenia kursu online? Oto przewodnik, jak stworzyć kurs online z CreativeMindClass.


english

SHARE

You might also like

Dawaj kursy i buduj społeczność na swojej platformie
Dołacz dziś do tysęcy twórców kursów
Karta kredytowa nie jest wymagana
Please enter at least 3 characters 0 Results for your search